پک ایران

Pack Iran

استاندارد های ISO در صنعت بسته بندی

استاندارد های ISO در صنعت بسته بندی

استاندارد های ISO در صنعت بسته بندی چه اهمیتی دارد ؟

استاندارد های ISO به یک سری از مشخصات بین المللی و کلی که برای محصولات، سیستم ها و خدمات گوناگون کاربرد دارند، گفته می شود. کاربرد استاندارد های ISO در تایید ایمنی و کیفیت محصولات بوده و کارایی آن ها را تضمین می کند. یکی از اصلی ترین و مهم ترین مسائل در صنعت بسته بندی، توجه به استاندارد های ISO می باشد. در ادامه به بررسی اهمیت این گونه استاندارد ها برای شرکت های بسته بندی و همچنین مزایای داشتن اعتبار نامه های ISO خواهیم پرداخت.

 

مزایای شرکت های بسته بندی دارای اعتبارنامه ISO

همان طور که گفتیم یکی از مهم ترین مسائل برای شرکت ها، کیفیت بالای بسته بندی محصولات آن ها است. با استفاده از اعتبار نامه های ISO می توان به این هدف مهم دست یافت. از جمله مزایایی که شرکت های دارای این اعتبار نامه از آن بهره مند می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. افزایش میزان فروش
 2. تاثیر مثبت بر اعتبار و موفقیت شرکت بسته بندی
 3. به وجود آوردن دیدگاهی مستقل و تازه در تولید
 4. افزایش بهره وری
 5. کاهش مشکلات موجود در مراحل تولید
 6. برآورده کردن انتظارات و نیاز های مشتریان
 7. رعایت کامل قوانین و مقررات بسته بندی
 8. کاهش هزینه ها از طریق مدیریت کارآمد جهت تولید
 9. طراحی بسته بندی کاملا بهینه و مفید

استاندارد های ISO در صنعت بسته بندی

معرفی مهم ترین استاندارد های ISO در صنعت بسته بندی

صنعت بسته بندی دارای چندین استاندارد ISO می باشد. برخی از این استاندارد ها از اهمیت زیادی برخوردار هستند و لازم است اشاره کنیم که بسته بندی در صنایع خاص دارای استاندارد های مشخص و مرتبط با خود بوده و همچنین از قوانین و مقررات دقیقی پیروی می کنند.

از جمله مهم ترین استاندارد های  ISO در صنعت بسته بندی محصولات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استاندارد ایزو 9001
 • استاندارد ایزو 14001
 • استاندارد ISO 15378
 • استاندارد ISO 13274

 

استاندارد ایزو 9001

ISO 9001 یکی از مهم ترین استاندارد ها جهت مدیریت کیفیت می باشد. اغلب تولید کنندگان بسته بندی در مشاغل مختلف، می بایست به رعایت این استاندارد بپردازند. با استفاده از این استاندارد امکان ساخت بسته بندی با کیفیت وجود داشته و تولید کنندگان می توانند به صورت یکپارچه، کیفیت بسته بندی محصولات خود را مدیریت نمایند. به طور کلی جهت عملکرد بهینه در کسب و کار خود می توان از اصل اولیه مدیریت کیفیت استاندارد ISO 9001 استفاده کرد.

 

استاندارد ایزو 14001

برای آن که تولید کننده بتواند میزان تعهد خود را به محیط زیست نشان دهد، می بایست به رعایت استاندارد ISO 14001 بپردازد. از جمله مهم ترین نگرانی های شرکت های بسته بندی، تاثیرات زیست محیطی می باشد و در صورتی که تولید کنندگان به رعایت این استاندارد بپردازند می توانند از آن به عنوان یکی از پشتیبان های اصلی خود استفاده کنند.

با وجود استاندارد ایزو 14001 می توان میزان مواد غیر قابل بازیافت را به حداقل رسانده و با کمک فرآیند های مناسب در طراحی بسته بندی ها، از میزان ضایعات به میزان چشم گیری کاست.

استاندارد های ISO در صنعت بسته بندی

استانداردهای ISO ویژه بسته بندی در صنایع خاص

 

استاندارد ISO 15378

استاندارد ISO 15378 مرتبط با مواد اولیه بسته بندی محصولات دارویی می باشد. این نوع استاندارد بسته بندی دارای الزامات مشخص و خاصی جهت تولید بوده و به کاهش خطرات احتمالی و آلودگی محصولات می پردازد. همچنین از میزان اثر بخشی و همچنین طول عمر محصول می توان مطمئن شد.

استاندارد ISO 13127

استاندارد ISO 13127 مرتبط با تولید کنندگانی است که به تولید بسته بندی های مقاوم در برابر کودکان می پردازند. روش های آزمون مکانیکی جهت قابلیت جمع شدگی سیستم های بسته بندی، شامل این استاندارد می باشد.

استاندارد ISO 13274

استاندارد ISO 13274 مرتبط با حمل و نقل کالاهای است که به اصطلاح به آن ها کالا های خطرناک گفته می شود.

 

ضرورت رعایت کردن استاندارد های بسته بندی

به طور کلی می توان رعایت کردن استاندارد های بسته بندی را امری ضروری و حتمی دانست. این موضوع خصوصا در بسته بندی مواد غذایی از اهمیت دوچندانی برخوردار است. با استفاده از بسته بندی سازگار و با کیفیت می توان از ایمنی محصول اطمینان حاصل کرد. بر روی بسته بندی محصولات غذایی می بایست تاریخ تولید و تاریخ انقضای محصول و همچنین مواد تشکیل دهنده آن نوشته شده باشد.

 

داشتن اعتبارنامه های ISO چه مزایایی دارد ؟

صنایع گوناگون و شرکت های مختلف می توانند از مزایای متعدد اعتبار نامه های ISO بهره مند گردند. به طور کلی می توان مزایای این اعتبار نامه را به شرح زیر بیان کرد:

 • ایجاد اطمینان در مشتری
 • تولید محصولی ایمن و قابل اعتماد
 • تولید محصولات با کیفیت
 • افزایش کارایی
 • دسترسی آزاد به بازار های جدید
 • بهبود عملکرد زیست محیطی
 • کاهش چشم گیر هزینه ها

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باز کردن چت
سلام 👋
چطور میتونم کمکتون کنم ؟