پک ایران

Pack Iran

انتخاب بسته بندی مناسب برای محصولات

بسته بندی مناسب

انتخاب بسته بندی مناسب برای محصولات

توجه کافی به جزئیات بسته بندی امری بسیار مهم می باشد و از همین رو زمانی که می خواهید بهترین بسته بندی را همراه با مناسب ترین مواد برای محصول خود انتخاب کنید، نمی توانید از اهمیت این چشم پوشی کنید. بسته بندی محصولات یکی از مهم ترین فاکتور ها در میزان فروش و موفقیت تولید کنندگان می باشد.

در حقیقت امروزه بسته بندی محصولات به یکی از اصلی ترین مراحل خط تولید ها در آمده اند چرا که علاوه بر افزایش میزان مشتری و جذب افراد، دارای مزایای دیگری چون آسان نمودن حمل و نقل محصول و تازه نگه داشتن آن می شوند که این موضوع در بسته بندی های محصولات غذایی بیش ترین اهمیت را پیدا می کند.
تولید کنندگان اغلب سعی می کنند تا با انتخاب یک بسته بندی جذاب و متناسب با محصول خود، به برند سازی محصول تولیدی خود بپردازند. اما همیشه باید این موضوع را در نظر داشت که در کنار بسته بندی جذاب و مناسب می بایست کیفیت محصول را نیز افزایش داد. به طوری که ممکن است بسته بندی محصول کاملا جذاب باشد اما خود محصول هیچگونه کیفیتی نداشته و کاملا با آنچه بر روی بسته بندی نقش بسته است تفاوت داشته باشد.

جهت انتخاب بسته بندی مناسب متناسب با انواع محصولات می بایست به یک سری اصول و قواعد پایبند بود. از جمله اینکه طراحی بسته بندی باید کاملا شفاف بوده و نام تجاری نیز در بالای آن قرار بگیرد. از آن جایی که یکی از بزرگ ترین عوامل موفقیت یک محصول را می توان در بسته بندی آن جویا شد، قصد داریم تا در ادامه این مقاله به مهم ترین نکات در ارتباط با انتخاب یک بسته بندی مناسب بپردازیم.

بسته بندی مناسب

چگونه می توان برای محصول خود یک بسته بندی مناسب کرد؟

هنگام انتخاب مناسب ترین بسته بندی برای محصولات تولیدی خود، می بایست به فاکتور های مشخصی توجه کرد. از جمله این فاکتور ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. بودجه مورد نظر
  2. حمل و نقل بسته بندی
  3. مواد مورد استفاده در بسته بندی و میزان پایداری آن
  4. اندازه و طراحی بسته بندی

بسته بندی مناسب

بودجه مورد نظر

پیش آغاز احداث خط بسته بندی می بایست میزان بودجه خود تعیین نمایید. میزان بودجه شما می تواند نوع مواد مصرفی برای بسته بندی ها و خلاقیت های به کار برده شده در آن ها را مشخص کند. برای مثال استفاده از موادی همچون شیشه و الیاف طبیعی برای بسته بندی محصولات، زیبایی خاصی به محصول می دهد اما در مقابل هزینه بالاتری برای تولید کننده دارد. بسته بندی هایی که دارای جنس شیشه ای هستند، حمل و نقل آسانی نداشته و نگرانی های تولید کنندگان را افزایش می دهند. همچنین قیمت گران تری نیز برای مصرف کنندگان خواهند داشت.

محصولاتی چون محصولات غذایی از جمله مواردی هستند که برای مشتریان ارزش زیادی دارند. به طوری که اغلب افراد حاضر هستند برای خرید آن ها مبالغ زیادی پرداخت کنند. اما باید توجه داشت که تمامی محصولات این ویژگی را ندارند و بهتر است استراتژی هایی را به کار گرفت که از نظر اقتصادی به صرفه تر باشند.

جهت بسته بندی محصولات غذایی می توان از بسته بندی های کاغذی و مقوایی استفاده کرد. چرا که این مواد می تواند به عنوان محافظ خوبی برای محصولات باشد. همچنین طراحی بر روی مقوا بسیار آسان بوده و می توان خلاقیت های بیشتری هنگام طراحی بسته بندی آن ها انجام داد. از آن جایی که بسته بندی های پلاستیکی قابل بازیافت نمی باشند حس خوبی به مشتری منتقل نمی کنند و به محیط زیست نیز آسیب می رسانند. از همین رو بهتر است از دیگر انواع بسته بندی های استفاده نمود.

بسته بندی مناسب

حمل و نقل بسته بندی

بسته بندی هر محصول می بایست دارای فضای مناسب خود ( نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک ) باشد. بسیاری از انواع بسته بندی های انعطاف پذیر همچون بسته بندی با پلاستیک ‌های شیرینک دارای وزن پایینی و عملکرد چاپ مناسبی می باشند. بسته بندی هایی که که دارای وزن و فضای بیشتری هستند در مقابل بسته بندی های با وزن کم، هزینه های حمل و نقل بیشتری خواهند داشت.

 

مواد مورد استفاده در بسته بندی و میزان پایداری آن

همان طور که پیش از این اشاره کردیم، هر محصول می بایست با توجه به ویژگی های خود، دارای بسته بندی مخصوص به خود نیز باشد. از همین رو هر محصول می تواند طراحی بسته بندی خاص خود را داشته باشد. پس از تکمیل طراحی بسته بندی می بایست عملیات بسته بندی را آغاز کرده و آزمایش های لازم را بر روی آن انجام داد.

توجه داشته باشید که پیش از آن که طراحی بسته بندی خلاق و جذاب باشد، می بایست قدرت محافظت از محصول و همچنین قابلیت عملی شدن را داشته باشد. در حقیقت در صورتی که مشتری نتواند از بسته بندی محصول خریداری شده اطمینان حاصل کند، این نوع بسته بندی کاملا بی ارزش می باشد. تمامی محصولات تولیدی اعم از بزرگ و کوچک می بایست قدرت نگه داری و حمل داشته باشند.

نوع مواد مورد استفاده شما در طراحی بسته بندی شما بخشی از نام تجاری شما است از همین رو می بایست به مواد انتخابی خود جهت جلب اطمینان مشتریان توجه کافی داشته باشید.

بسته بندی مناسب

اندازه و طراحی بسته بندی

چنانچه محصولی دارای چهار اندازه متفاوت باشد، می توان با داشتن ابعاد و طراحی مناسب به طراحی دو بسته مختلف پرداخت و اینگونه به صورت کاملا چشمگیری هزینه های بسته بندی را کاهش داد. به طوری که در زمان و پول صرفه جویی شده و هماهنگی میان محصولات نیز برقرار خواهد شد. در حقیقت با داشتن ابعاد و طراحی مناسب می توان هزینه‌ها را کاهش داد.

هر یک از موارد ذکر شده از جمله میزان بودجه موجود، حمل و نقل، مواد و طراحی بسته بندی را می توان از جمله مهم ترین عناصر در طراحی بسته بندی دانست که در زمان طراحی باید به آن ها توجه نمود. طراحی مناسب با نیاز بازار و طراحی خلاقانه می تواند نظر مشتریان را به خود جلب کرده و منجر به انتخاب و خرید مشتری شوند. از همین از اهمیت این عنصر نباید به سادگی گذشت.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باز کردن چت
سلام 👋
چطور میتونم کمکتون کنم ؟