پک ایران

Pack Iran

انواع روش های بسته بندی مواد غذایی

محصولات غذایی

انواع روش های بسته بندی مواد غذایی

 هر محصول غذایی دارای روش بسته بندی مخصوص به خود می باشد که این روش ها با توجه به وزن، شکل و حالت محصولات متغیر است. در واقع محتویات بسته غذایی نیز می تواند در روش های گوناگون بسته بندی تاثیر گذار باشد.

بسته بندی محصولات غذایی به صورت تک نفره و یا فله ای بوده و  به شکل غیر مستقیم از طریق حرارت و اشعه انجام می گیرد. جنس انواع بسته بندی های مواد غذایی از نرم و انعطاف پذیر، معمولی، نیمه منعطف، سخت و غیر انعطاف پذیر متفاوت است.

امکان بسته بندی این محصولات در کارگاه ها و کارخانه های بزرگ به روش صنعتی و در خانه و کارگاه های کوچک به روش سنتی انجام می شود. در روش بسته بندی صنعتی از ماشین آلات و دستگاه های صنعتی اتوماتیک و نیمه اتوماتیک استفاده می شود.

بسته بندی مواد غذایی

مهم ترین نکات در بسته بندی محصولات غذایی

قبل از آن که تصمیم بگیرید یک بسته بندی مناسب و ویژه برای محصول خود داشته باشید می بایست، باید هدف خود را از این کار مشخص کنید و در ادامه به نکاتی که در بسته بندی محصولات غذایی اهمیت دارد، توجه کنید.

به طور کلی بسته بندی در صنایع گوناگون دارای اهداف متفاوت و مشخصی می باشد. صنعت بسته بندی از شروع کار خود تاکنون پیشرفت های بسیار زیادی داشته و  از نظر کیفیت به سطح بالایی دست یافته است.

هدف کلی بسته بندی محصولات غذایی را می توان در حفاظت از مواد غذایی دانست. به طوری که بتواند از هر گونه گرد و خاک، آلودگی، رطوبت و هر گونه آسیب احتمالی به محصول جلوگیری کند.

از دیگر اهداف مهم بسته بندی محصولات غذایی، جذب مشتری و افزایش میزان درصد فروش محصول می باشد. در حقیقت نوع و شکل بسته بندی می تواند بر روی میزان میزان اعتماد و رضایت مشتری به محصول تاثیر گذاشته و در نتیجه منجر به فروش بیشتر آن شود.

صنعت بسته بندی مواد غذایی

افزایش میزان ماندگاری مواد غذایی و بالا بردن سطح اطلاعات مشتری نسبت به محصول نیز از دیگر اهداف صنعت بسته بندی می باشد.

به این ترتیب مشتریان می توانند به آسانی اطلاعات مورد نیاز خود را از روی بسته محصول بدست آورند. از جمله این اطلاعات می توان به تاریخ تولید، تاریخ انقضا، محتویات مواد غذایی و … اشاره کرد.

همچنین بسته بندی یک محصول می تواند از میزان آسیب به محصول در زمان حمل و نقل بکاهد و جابه جایی آن را برای افراد آسان تر کند.

از جمله مهم ترین نکات در بسته بندی محصولات غذایی می توان به انتخاب جنس بسته بندی مناسب با محصول اشاره کرد.

در نهایت نیز باید گفت کیفیت چاپ بسته بندی به همراه طرح و رنگ به کار رفته در آن از دیگر نکات مهم و اصلی در طراحی و تولید بسته بندی محصولات است.

بسته بندی محصولات غذایی

دستگاه های بسته بندی محصولات غذایی

محصولات غذایی نیز دارای دستگاه های بسته بندی مخصوص به خود می باشند. با وجود آن که تعداد ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی زیاد نمی باشد اما نمی توان از یک دستگاه برای تمامی محصولات غذایی استفاده کرد.

به طور کلی اصول و اساس کار دستگاه های بسته بندی مواد غذایی یکسان می باشد. از جمله پر کاربرد ترین این دستگاه ها می توان دستگاه سیل را نام برد. جهت خرید دستگاه سیل وکیوم نیز می بایست نکات و دستور العمل های مشخصی را در نظر داشته باشید.

هنگام خرید این دستگاه می بایست به شکل و ابعاد ظروف انتخاب شده توجه کرد. هر چه سرعت سیل کردن دستگاه ها بیشتر باشد به صورت مستقیم بر روی قسمت دستگاه ها نیز اثر گذار است.

دستگاه سیل به عنوان اصلی ترین دستگاه بسته بندی گوشت، مرغ و سبزیجات شناخته می شود. همان طور که گفتیم قیمت این دستگاه با توجه به طرفیت، سرعت و مدل آن متفاوت است. دستگاه های بسته بندی دارای دو مدل اتومات و نیمه اتومات بوده و مدل تمام اتوماتیک قیمت بالاتری دارد‌.

صنعت بسته بندی

دریافت مجوز جهت بسته بندی محصولات غذایی

محصولات غذایی به صورت مستقیم با سلامتی افراد جامعه در ارتباط هستند، از همین رو می بایست برای بسته بندی این محصولات مجوز های گوناگونی را دریافت نمایید.

در مرحله اول باید محل مشخص و مناسبی را جهت احداث کارخانه یا کارگاه خود مشخص نمایید و پس از کسب اطمینان از بهداشتی بودن مکان، اقدام به ثبت شرکت و برند خود نمایید و مجوز اولیه شرکت را دریافت کنید.

پس از آن می بایست از وزارت ارشاد مجوز دریافت کرده و در نهایت پس از تاییدیه نهایی، دستگاه های بسته بندی مورد نیاز کارگاه یا کارخانه خود را خریداری نمایید.

جهت کار با دستگاه های بسته بندی نیازی به تخصص ویژه نخواهید داشت و به طور معمول کار کردن با آن ها به آسانی صورت می گیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از دستگاه های بسته بندی استاندارد و مشاوره خرید از آن ها با کارشناسان ما در پک ایران تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باز کردن چت
سلام 👋
چطور میتونم کمکتون کنم ؟