پک ایران

Pack Iran

انواع پاکت های بسته بندی لبنیات

پاکت های بسته بندی لبنیات

پاکت های بسته بندی لبنیات

بسته بندی لبنیات با هدف جلوگیری از فساد محصول و حفظ ارزش افزوده ی آن با روش های گوناگونی صورت می گیرد. از آن جایی که سرعت خرابی در محصولات لبنی همچون شیر، پنیر، بستنی و … بسیار زیاد است، بسته بندی آن باید درصد خرابی و پارگی بسیار کمی داشته باشد.

در حقیقت بسته بندی لبنیات از اهمیت بالایی برخوردار است و چنانچه بسته بندی این محصولات استاندارد نباشد، آلودگی و رطوبت می تواند به سادگی وارد پاکت بسته بندی شده و در نهایت به خرابی و فاسد شدن محصول می انجامد. همچنین بسته بندی می بایست از مقاومت بالایی برخوردار باشد. در کنار اهمیت بالایی بسته بندی مناسب، کیفیت محصولات و لبنیات ها نیز در حفظ سلامت محصول و همچنین میزان فروش آن ها اثر گذار است.

 

ویژگی ‌های اصلی بسته‌ بندی لبنیات

به طور کلی می توان دو ویژگی اصلی و مهم را در تمامی بسته بندی محصولات لبنی معرفی کرد:

 1. قابلیت چاپ بسته بندی ( مزایای گوناگونی از قبیل چاپ اطلاعات از نام شرکت، اطلاعات تماس، لوگوی شرکت، ارزش غذایی، تاریخ تولید، تاریخ انقضا و قیمت محصول )
 2. امکانات جانبی بسته بندی (گوشه های گرد، پانچ دسته، پانچ آسان باز شو و پانچ آویز در بسته بندی که سبب آسان نمودن استفاده از محصول می شوند. )

پاکت های بسته بندی لبنیات

مزیت پاکت های بسته بندی لبنیات

 • پاکت های بسته بندی لبنیات از فاسد شدن و خرابی لبنیات جلوگیری می کنند.
 • با وجود این نوع بسته بندی امکان جلوگیری از نفوذ آلودگی و هوا به داخل بسته بندی وجود دارد.
 • پاکت های بسته بندی لبنیات سبب افزایش ماندگاری آن ها خواهند شد.
 • امکان چاپ با کیفیت بر روی بسته بندی ها وجود دارد که موضوع سبب زیبایی بیشتر بسته بندی نیز خواهد شد.
 • امکان قرار دادن درب‌ های آلومینیومی در سایز ها و اشگال گوناگون بر روی پاکت های بسته بندی لبنیات وجود دارد. استفاده از درب های آلومینیومی مناسب ترین نوع بسته بندی برای محصولات لبنی است.

 

انواع پاکت های بسته بندی لبنیات

پاکت های لمینیت (چندلایه)

 • متصل کردن دو یا چند لایه انعطاف پذیر با استفاده از ماده معین در فرایند لمینیت کردن
 • تشکیل شدن پاکت لمینت از یک یا چند لایه با عملکرد های مجزا و مخصوص به خود
 • متفاوت بودن تعداد و جنس لایه ها با توجه به محصول موجود درون پاکت و خواسته مشتری (استفاده از پاکت با متالایز لمینیت جهت جهت نگهداری مواد غذایی که نباید نور به آن ها بخورد)
 • بسته بندی انعطاف پذیر و بالا بودن میزان بهره وری

 

عملکرد اصلی پاکت های لمینت انعطاف پذیر

پاکت های لمینیت انعطاف ‌پذیر دارای سه عملکرد اصلی می باشند :

 1. سبب افزایش مقاومت مواد در برابر پارگی ( به دلیل ویژگی مکانیکی بودن ) می شوند. این مقاومت در تمامی مراحل بسته بندی، پخش محصول و انبارداری وجود خواهد داشت.
 2. پاکت های لمینت انعطاف پذیر دارای ویژگی محافظتی می باشند. به طوری که با وجود آن که می توان محصول را در برابر عواملی چون رطوبت، گاز و آلودگی حفظ نمود. همچنین کیفیت محصول نیز حفظ شده و طراوت و عطر محصول از بین نخواهد رفت.
 3. غیر قابل نفوذ بودن بسته بندی های انعطاف پذیر به جهت استفاده از ماده که برای پلمپ استفاده می شود.

پاکت های بسته بندی لبنیات

پاکت سه طرف دوخت با وکیومی

 • این پاکت ها در سه طرف دوخته شده و یک طرف آن ها جهت پر کردن محصول داخل پاکت باز می ماند.
 • نام دیگر پاکت های سه طرف دوخت، پاکت های وکیومی می باشد و جهت بسته بندی محصولاتی که نیازمند نگهداری طولانی مدت هستند نیز استفاده می شود.
 • جهت بسته بندی مواد غذایی پروتئینی مانند گوشت، مرغ، ماهی، میگو و غذا های پروتئینی فرآوری شده مانند سوسیس، کالباس، ناگت، فلافل، شنیسل، سبزیجات به صورت تازه و منجمد و بسته بندی حبوبات و خشکبار مانند پسته و … از نوع پاکت های بسته بندی استفاده می شود.

 

پاکت های زیپ دار

 • زیپ دار بودن یا زیپ دار نبودن پاکت های بسته بندی به عنوان یک مزیت به شمار می آیند.
 • پاکت های زیپ دار همچون پاکت های غیر زیپ دار یک بار مصرف نمی باشند.

 

پاکت های بدون زیپ

 • زیپ دار نبودن پاکت های بسته بندی را دلیلی بر بی ارزشی آن نمی باشد.
 • پاکت های بدون زیپ هیچگونه تفاوتی در میزان کاربرد خود با پاکت های زیپ دار ندارند و تفاوت آن ها تنها در زیپ دار بودن و بودن آن ها است.

 

جهت بسته بندی محصولاتی لبنی چون انواع پنیر های رنده شده و تکه ای، پاکت های سه لایه وکیوم زیپ دار و بدون زیپ را می توان بهترین گزینه دانست. این گونه پاکت ها دارای ماندگاری بسیار بالایی بوده و سبب زیبایی بسته بندی می شوند.

امروزه بسته‌ بندی انعطاف ‌پذیر نیز از آن جایی که بهره وری بسیار بالایی دارد، جایگاه ویژه ای در میان بسته بندی ها در بازار جهانی کسب کرده است. در کشور ما نیز اغلب تولیدکنندگان، این نوع بسته بندی را جهت بسته بندی انواع مختلف محصولات خود انتخاب می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باز کردن چت
سلام 👋
چطور میتونم کمکتون کنم ؟