پک ایران

Pack Iran

تفاوت دستگاه های بسته بندی اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

تفاوت دستگاه های بسته بندی اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

یکی از سخت ترین تصمیماتی که صاحبان کارخانجات و تولیدی ها با آن رو به رو هستند، انتخاب یکی از دستگاه های بسته بندی اتوماتیک و نیمه اتوماتیک است. از همین رو آشنایی با دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک و همچنین مزایا و کاربرد هر یک از اهمیت بسیاری برخوردار است. در ادامه به بررسی تفاوت دستگاه های بسته بندی اتوماتیک و نیمه اتوماتیک جهت تسهیل انتخاب میان آن ها خواهیم پرداخت تا با توجه به نیاز های فعالیت خود بتوانید بهترین تصمیم گیری را داشته باشید.

 

دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک و تفاوت های هر کدام

به طور کلی دستگاه های بسته بندی صنعتی به دو نوع اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تقسیم می شوند. این دو دستگاه دارای کاربرد ها و ویژگی های خاص خود بوده که در ادامه به بررسی مهم ترین تفاوت های میان آن ها می پردازیم:

دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

نیاز یا عدم نیاز به حضور اپراتور

یکی از اصلی ترین و مهم ترین تفاوت میان ماشین آلات و دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک را می توان در نیاز یا عدم نیاز آن ها به حضور اپراتور در فرآیند بسته بندی دانست.

در صفر تا صد فرآیند بسته بندی با دستگاه های تمام اتوماتیک،  نیازی به نیروی انسانی نخواهد بود. در طی این فرآیند، کالای مورد نظر توسط انتقال دهنده وارد مخزن دستگاه های بسته بندی می شود و در نهایت بسته بندی آماده شده در اختیار تولید کننده قرار می گیرد. تمامی فرآیند بسته بندی با دستگاه های تمام اتوماتیک از جمله وزن دهی، ورود به بسته و دوخت نهایی، توسط دستگاه انجام می شود. به این معنی که محصولات از قبل در نوار نقاله قرار دارند و معمولا راه اندازی و فرایند بسته بندی با تشخیص چشم الکترونیک صورت می گیرد. برخی از این دستگاه ها تنها به یک نیروی اپراتور جهت نظارت بر فرایند بسته بندی نیاز دارند.

در مقابل جهت بسته بندی محصولات با دستگاه های نیمه اتوماتیک حداقل به یک نیروی انسانی نیاز خواهد بود. یعنی حداقل یک نیروی اپراتور می بایست به صورت تمام وقت در محل حاضر باشد. اغلب دستگاه های نیمه اتوماتیک نیازمند نیرویی جهت راه اندازی دستگاه می باشند.

تفاوت دستگاه های بسته بندی اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

سرعت بسته بندی

سرعت بسته بندی در دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک با یک دیگر متفاوت است. از آن جایی که بسته بندی محصولات با دستگاه های نیمه اتوماتیک نیازمند حداقل یک نیرونی انسانی است، سرعت بسته بندی در این دستگاه نسبت به دستگاه های اتوماتیک که تمامی فرآیند بسته بندی بر عهده دستگاه می باشد، کمتر است. دستگاه های بسته بندی نیمه اتوماتیک نیازمند بسته هایی بوده که از قبل تولید شده باشند. همچنین احتیاج به دستگاه دوخت مجزا برای بستن درب بسته بندی شده را نیز دارند. در مقابل دستگاه بسته بندی تمام اتوماتیک فقط به رول سلفون برای فرم دهی و تولید بسته بندی کالای مشخص شده نیاز دارد.

 

قیمت نهایی

یکی از اصلی ترین تفاوت میان دستگاه های تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک را می توان قیمت نهایی آن ها دانست. از آن جایی که دستگاه های نیمه اتوماتیک دارای هزینه و قیمت پایین تری نسبت به دستگاه های تمام اتوماتیک هستند، بهتر است تولید کنندگان در صورتی که می خواهد حداقل هزینه را صرف نماید، برای شروع فعالیت خود از این دستگاه ها استفاده کنند.

دستگاه های تمام اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک

دستگاه های تمام اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک؟

دستگاه های نیمه اتوماتیک برای تولید کنندگانی که محصولات متنوع و مختلفی جهت بسته بندی دارند و تولید آن ها کوتاه است، مناسب می باشد. چرا که تغییر ریتم در این دستگاه ها به طور معمول 5 دقیقه یا کمتر خواهد بود. همچنین امکان برداشتن قطعات متصل به آن ها بسیار ساده تر بوده و تنها توسط یک کارگر صورت می گیرد.

دستگاه های اتوماتیک در مقابل دستگاه های نیمه اتوماتیک از کیفیت بسته بندی بهتری برخوردار هستند. کیفیت آن ها معمولا بین 3 تا 5 برابر می باشد. یکی از مدل های دستگاه اتومانیک، مدل درون خطی یا in line است که دارای قالب ها و مدل های خاص خود بوده و امکان بسته بندی سفارشی با استفاده از آن ها وجود دارد. دستگاه بسته بندی روتاری تمام اتوماتیک یکی دیگر از انواع این دستگاه می باشد که امکان پک کردن 300 کالا در هر دقیقه را دارد. از همین رو این مدل جهت بسته بندی تولیدات تیراژ بالا استفاده می شود.

به طور کلی مراقبت دستگاه های اتوماتیک نسبت به دستگاه های نیمه اتومانیک سخت تر می باشد اما در صورتی که جهت بسته بندی محصولات با تیراژ بالا استفاده شوند، برای کارخانجات و تولیدی ها بسیار به صرفه و کارآمد خواهند بود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باز کردن چت
سلام 👋
چطور میتونم کمکتون کنم ؟