پک ایران

Pack Iran

دستگاه شستشو میوه و سبزی

دستگاه شستشو میوه و سبزی از ماشین آلات آماده سازی محصول پرکاربرد است و یکی از بخش های اصلی کارخانه های صنعتی و به خصوص کارخانه های تولیدی مواد غذایی هستند. در کارخانه‌های تولید مواد غذایی، پیش از تهیه و فرآوری محصول برای تمیز شدن کامل و از بین رفتن هرگونه آلودگی و بیماری، به وسیله دستگاه شستشو میوه و سبزی را می شویند.

دستگاه شستشو میوه  سبزی مانند سایر ماشین آلات در انواع مختلف موجود است. پک ایران کوشیده است مطالب مورد نیاز شما عزیزان را در این مقاله ارئه دهد.

سبزیجات و میوه ها به دلیل داشتن ویتامین ها، پروتئین ها و… توصیه می شود که روزانه 2 تا 3 وعده مصرف شوند. با وجود تمام این فواید و ویتامین ها، عدم شستشوی صحیح آن ها یک تهدید جدی برای سلامت بدن است. مصرف میوه و سبزیجات آلوده باعث ایجاد مسمومیت و بروز انواع بیماری های غفونی خواهد شد. دستگاه های شستشوی سبزیجات و میوه یکی از پیش نیاز های صنایع غذایی می باشد، که به منظور میکروب زدایی و آبکشی برای آماده سازی مواد غذایی و بسته بندی محصولات درفرایند تولید قرار می گیرد.

انواع دستگاه شستشو میوه و سبزی

در صنایع غذایی از دستگاه شستشو میوه و سبزی برای شتسشوی اتوماتیک انواع میوه جات و سبزیجات مانند قارچ، سیب زمینی، سبزی و …مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه‌ شستشو میوه و سبزی، مخصوص گل زدایی و آنزیم زدایی هستند. بدنه اکثر این دستگاه ها تمام استیل هست و دارای بالابر تخلیه میوه و سبزی هستند.

دستگاه شستشو میوه و سبزی خانگی

دستگاه های نیمه صنعتی و خانگی از یک وان استیل و ساده تشکیل شده که برای شستشوی سبزیجات و میوه به کار می رود. داخل وان از آب و مخلوطی از مواد ضدعفونی و ضد انگل پر می شود.

این روش در مقایسه با شستشوی صنعتی از سرعت و کیفیت پایین تری برخوردار است و برای افزایش سرعت آن از تعویض چندین باره آب وان استفاده میکنند.

دستگاه شستشو میوه و سبزی صنعتی

این دستگاه تشکیل شده از 3 وان است که اگر آلودگی سبزی زیاد باشد می توان این دستگاه را با 5 وان سفارش داد.

این دستگاه به صورت اتوماتیک عمل می کند و میوه و سبزیجات در آن به کمک گردش و چرخش آب و همچنین تولید حباب شستشو می شوند.

ویژگی های دستگاه شستشو میوه و سبزی صنعتی
  • مصرف بهینه آب به کمک سیستم فیلتراسیون و جلوگیری از هدر رفتن آب
  •  شستشوی فوری، ارزان و کاملا بهداشتی
  • روش ضدعفونی شدن میوه ها مورد تایید وزارت بهداشت می باشد

نمونه هایی از وان های شستشو

وان شستشوی میوه و سبزی ساده

ساده‌ترین مدل دستگاه و وان شستشو، وان‌ها و استخرهای ساده هستند. در این وان ها مواد ضدعفونی کننده به همراه میوه و سبزیجات ریخته میشوند و بعد از زمان مشخصی از آب گرفته می شوند.

این روش بهداشت کمی دارد ولی به دلیل سرعت و هزینه کم آن در برخی کارخانه های کوچک مورد استفاده است.

وان شستشو به همراه خشک کن

از مدل های پیشرفته تر و کامل تر شستشوی میوه و سبزی میتوان این دستگاه را نام برد که بعد از شستشوی کامل میوه و سبزی از خشک کن های خود که به صورت اتوماتیک هستند، برای خشک کردن میوه و سبزی ها استفاده می کنند.

این دستگاه برای میوه ها و سبزی هایی که از حساسیت بیشتری برخوردار است استفاده میکنند.
مدل های دیگری از وان ها در بازار موجود است که بعد از شستن و خشک کردن میوه و سبزی آن ها را به اندازه و وزن های دلخواه بسته بندی می کند.

وان شستشو تمام اتوماتیک میوه و سبزی

بعد از مرحله گلگیری سبزی و پاک سازی اولیه برای شستشوی اصلی سبزی وارد وان شستشو نواردار می گردد. این وان با استفاده از سیستم حباب ساز و نوار نقاله انتقال برای شستشو انواع میوه و سبزی، زیتون، عناب و….. مورد استفاده قرار می گیرد.

این دستگاه به صورت کاملا اتوماتیک و بدون دخالت دست اقدام به شستشو محصول نموده و دارای تابلو برق و سیستم خروجی فاضلاب می باشد.

معمولا برای شستشو هر چه بهتر و با کیفیت تر محصولات از چندین وان استفاده می شود که هرکدام از آنها برای ضدعفونی کردن، شستشوی اولیه و شستشوی ثانویه مورد استفاده قرار می گیرند.
مشخصات فنی دستگاه :
نام دستگاه: وان شستشو نواردار SKM-404
ابعاد: طول 250 عرض 100 ارتفاع 140 سانتیمتر
جنس بدنه: استنلس استیل
نوع عملکرد: الکترومکانیک
برق مصرفی: سه فاز 380 ولت
ظرفیت: 200-400 لیتر

اجزای دستگاه شستشو میوه و سبزی

وان استیل شستشو

بدنه این دستگاه تمام استیل بوده و جنس استیل آن مرغوب است. البته بسته به نیاز مشتری می‌توان از ورق قدرتمندتر هم استفاده کرد.

کلیه قطعات دیگر دستگاه شستشو سبزی بر روی این وان استیل نصب می‌شود.

نوار نقاله

در انتهای نوار استیل یک نوار نقاله از نوع مودولار نصب‌شده که وظیفه خارج کردن میوه و سبزی را از وان شستشو به بیرون دستگاه دارد.

موتور گیربکس نوار نقاله

نوار نقاله دستگاه شستشو میوه و سبزی به‌ وسیله یک موتور گیربکس باقدرت 1 اسب بخار به حرکت درآمده و سبزی شسته شده را به‌آرامی از مخزن دستگاه خارج می‌کند.

پمپ آب

این دستگاه مجهز به یک پمپ آب دو اسب بخار است که آب داخل مخزن دستگاه شستشو سبزی را به گردش درمیاورد. گردش آب کیفیت و سرعت شستشو را افزایش می‌دهد.

کمپرسور باد

دستگاه شستشو میوه و سبزی می‌تواند به یک کمپرسور باد هم مجهز شود. می‌توان یک ورودی باد هم در وان دستگاه تعبیه کرد. توسط آن باد با فشار به دوش های زیرآب منتقل‌شده و حباب سازی می‌کند.

وجود پمپ آب در کنار کمپرسور باد کیفیت شستشو را در بهترین حالت قرار می‌دهد.

خط کامل شستشوی میوه و سبزی

خط کامل شستشوی سبزی شامل سه وان گردش در آب تمام اتوماتیک هست. این وان ها به یکدیگر متصل هستندبدین شکل که سبزی ها اتوماتیک از یک وان به وان دیگر انتقال پیدا می کند.
در این مرحله سبزی در وان اول ریخته می شود و با حالت قلیان ناشی از حباب های کف ساز کار گل گیری انجام می شود.

پس از خارج شدن از وان اول، وارد وان دوم که حاوی محلول های ضدعفونی هستند وارد می شود در این مرحله کار میکروب زدایی انجام می شود و بعد به صورت اتوماتیک به وان سوم برای انجام شستشوی نهایی و آبکشی انتقال می یابد و عمل شستشو به پایان می رسد.
معمولا این نوع دستگاه شستشو میوه و سبزی دارای فیلتر مکانیکی و گل جمع کن هستند و سیستم پمپاژ آب آنها دارای خروجی های متعدد شیرداری هستند که بتوانند آب های داخل آن ها را تخلیه کنند.

شرکت پک ایران تولیدکننده دستگاه وان شستشو میوه و سبزی با ابعاد 150*100*240 می باشد که دارای برق تک فاز و سه فاز است. با توجه به عملکرد و کارایی دستگاه شستشو میوه و سبزی قیمت این دستگاه ها متفاوت است.

برخی از محصولات
باز کردن چت
سلام 👋
چطور میتونم کمکتون کنم ؟