پک ایران

Pack Iran

دستگاه شیرینگ

دستگاه شیرینگ یک دستگاه بسته بندی برای محصولاتی است که به طور پک و چندتایی بسته بندی می‌شوند مانند پک انواع آب معدنی، نوشابه.

دستگاه شیرینگ در صنایع بسته بندی کاربردهای متعددی دارد و برای بسته بندی انواع محصولات به کار می رود. از جمله بسته بندی مواد غذایی در صنایع غذایی و سایر صنایعی که نیاز به بسته بندی محصولات خود دارند.

 

دستگاه شیرینگ برای بسته بندی از نایلون شیرینگ استفاده می‌کند.

 نایلون شیرینگ نوعی پلاستیک است که هنگام حرارت دادن به دور محصول مورد نظر چسبیده می شود و شکل آن محصول را به خود می‌گیرد.

پلاستیک یا نایلون شیرینگ را می‌توان با استفاده از سشوارهای صنعتی حرارت داد و محصول مورد نظر را بسته بندی کرد.

 دستگاه بسته بندی شیرینگ برای این منظور است که محصول با گذر از یک تونل حرارتی پلاستیک شیرینگ را به خود می‌گیرد.

بیشترین و مهم ترین کاربرد دستگاه شیرینگ، در صنایع غذایی و برای بسته بندی مواد غذایی است. بسته بندی و پلمپ مواد غذایی به وسیله دستگاه شیرینگ اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

روش بسته بندی دستگاه شیرینگ
دستگاه به طور کامل هوای داخل کیسه را تخلیه می‌کند و با حرارت، پلاستیک را به طور کامل به محصول می‌چسباند. به همین دلیل مواد غذایی به وسیله دستگاه شیرینگ کاملا سالم و به دور از هر نوع آلودگی نگهداری می‌شوند.

اجزای دستگاه شیرینگ و مراحل آن 

عملیات شیرینگ به این شکل است

  • ابتدا محصول داخل فیلم شیرینگ قرار می گیرد
  • قسمت های اضافه فیلم با دستگاه دوخت قطع می شود
  • با حرارت دهی فیلم شیرینگ به محصول می چسبد و کار شیرینگ انجام می گیرد.

 

تمام قطعات دستگاه های شیرینگ

دوخت پلاستیک- حرارت دهی 

دوخت شیرینگ

در دستگاه شیرینگ دستگاه دوخت یا بصورت یک نوار است یا بصورت ال انگلیسی که وظیفه دوخت پلاستیک و جدا کردن قسمت بسته بندی از سایر بخش های اضافی فیلم را به عهده دارد.

حرارت دهی شیرینگ

در قسمت حرارت دهی که می تواند توسط سشوار ، کابین یا تونل انجام شود گرما به دو صورت مرسوم گازی یا برقی تامین می شود، در شیرینگ های برقی از المنت برای تولید گرما استفاده می شود و در صورت پائین بودن کیفیت المنت خرابی و نیاز به تعویض در بیشتر می شود.

 در شیرینگ پک های گاز سوز در مقابل هزینه بسته بندی پائین تر از مدل برقی است. در اکثر مواقع دستگاه قابل ارائه بصورت دوگانه سوز هستند تا در زمان ضرورت از توقف دستگاه جلوگیری شود.

انواع دستگاه شیرینگ

دستگاه شیرینگ دستی

دستگاه شیرینگ دستی از نظر اتوماسیون صنعتی کمترین میزان پیچیدگی را دارد و شرینگ پدالی و شرینک کابینی و تونل حرارتی از این دسته اند و مناسب کارگاه های کوچک با حجم تولید کم و متوسط می باشد.

به این مدل ها دستگاه شیرینگ PVC هم گفته می شود. کاربرد دستگاه شیرینگ دستی برای بسته بندی جعبه و یا کارتن های کوچک و ظروف غذا و بسته بندی شیرینی و شکلات و در رستوران و یا شیرینی فروشی می باشد و به دلیل مصرف کم انرژی و کوچک بودن بسیار مقرون به صرفه می باشد.

 این دستگاه بسته بندی کوچک و ارزان است و بصورت دستی عمل می کند و مشتریان در هر صنفی می توانند به راحتی با آن کار کنند .

لازم به ذکر است که  تعمیر و نگهداری آسان از مزایای دستگاه شیرینگ دستی است. 

دستگاه شیرینگ دستی دارای یک کابین حرارتی است که پس از اینکه سلفون به دور بسته دوخت و برش داده شد فن حرارتی داخل کابین به کار می افتد و نایلون را بدور محصول وکیوم می کند.

دستگاه شیرینگ دستی یا همان شیرینگ پک کابینی از پر فروش ترین دستگاه های بسته بندی به شمار می رود که در اکثر رستوران ها و شیرینی فروشی ها و فست فودها جهت بسته بندی مواد غذایی، بسته بندی غدا، بسته بندی جعبه شیرینی قابل استفاده است.

دستگاه شیرینگ تونلی

است دستگاه طوری طراحی شده است که با عبور محصول یا تعدادی از محصولات با عبور از آن ابتدا پلاستیک بر روی آن کشیده می شود و با استفاده از حرارت ملایم که می تواند به صورت تابشی توسط هیتر یا حرارت بخار آب داغ باشد، محصول را شیرینگ می کند.

دستگاه شیرینگ تونلی به دو صورت تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک می باشد که در حالت اتوماتیک شما نیازی به اپراتور ندارید و بصورت خودکار تمامی امور بسته بندی انجام می شود فقط کافی است که شما محصول خود را بروی نقاله این دستگاه قرار بدهید.

این دستگاه به دو صورت گاز سوز و دوگانه سوز می باشد که اگر بسته بندی زیادی انجام می دهید حتما از حالت گاز سوز استفاده نمایید، چرا که مصرف برق شما را به شدت کاهش می دهد.

دستگاه شیرینگ با استفاده از حرارت ایجاد شده توسط گاز مصرفی عمل بسته بندی را انجام می دهد که برخلاف دیگر دستگاه هایی که از المنتور حرارتی برقی استفاده می کنند بسیار کاربردی می باشد.

دستگاه شیرینگ تونلی معمولا به صورت دوگانه سوز ساخته می‌شود و برق مصرفی آن بنا به سفارش مشتری میتواند تک فاز یا 3 فاز باشد

ابعاد دستگاه شیرینگ تونلی طول: 4 متر عرض: 90 سانتی متر ارتفاع : 120 سانتی متر

 

دستگاه شیرینگ کابینی 

محصول مورد نظر درون یک محفظه قرار می گیرد، کاربرد این دستگاه بیشتر در هنگامی هست که برای شیرینگ محصول مورد نظر زمان بیشتری نسبت به حالت تونلی احتیاج است و معمولا برای تولید با هزینه و سرعت پایین استفاده می شود.

دستگاه شیرینگ کابینی تنها با برق کار می‌کند، برق مصرفی دستگاه شیرینگ کابینی می‌تواند تک فاز یا 3 فاز باشد.

ابعاد استاندارد دستگاه شیرینگ کابینی : 40*30 سانتی متر با ارتفاع 20 سانتی متر

تفاوت دستگاه شیرینگ کابینی با دستگاه شیرینگ تونلی 

دستگاه شیرینگ تونلی برای بسته بندی محصولات بزرگ و سنگین کاربرد دارد، در صورتی که دستگاه شیرینگ کابینی برای بسته بندی محصولات کوچک و سبک  استفاده می شود.

بسته بندی شرینک پک

در ابتدا لازم است بدانیم کلمه شرینک یا shrink در زبان انگلیسی به معنی کوچک تر شدن و جمع شدن است.  کار دستگاه شیرینگ هم دقیقا به همین شکل است. 

کار دستگاه شیرینگ به این شکل است که زمانی نایلون حرارت می بیند، جمع شده و دور محولات می چسبد بنابراین محصولاتی که به صورت تعدادی هستند در این قسمت به صورت پک های چند تایی، کوچک تر و قابل حمل می شوند.

دستگاه شیرینگ نیمه اتوماتیک

دستگاه شیرینگ نیمه اتوماتیک دستگاهی با اتوماسیون صنعتی متوسط است،که بیشتر جهت بسته بندی مواد غذایی و یا بسته بندی خشکبار و یا بسته بندی کالاهای صنعتی با تولید متوسط کاربرد دارد.

معمولا بیش از نیمی از کارخانجات تولیدی کشور از مدل های نیمه اتوماتیک برای بسته بندی محصولات خود استفاده می کنند این دستگاه ها دارای جک جلو برنده و نگهدارنده می باشند و در  دستگاه شیرینگ پلی اتیلن کاربرد بیشتری دارند. 

این دستگاه ها در دو مدل دوگانه سوز(برقی -گازسوز) و برقی تولید می شوند. شیرینگ نیمه اتوماتیک یکی از پرکاربردترین دستگاه های بسته بندی در کارخانجات تولیدی است. 

در طراحی این دستگاه سعی شده به قیمت تمام شده توجه خاصی شود و همچنین عملکرد آن برای اپراتور بسیار راحت باشد و در ضمن بتوان به راحتی چند مدل متفاوت از محصولات را با یک دستگاه واحد بسته بندی کرد.

 دستگاه شیرینگ پک نیمه اتوماتیک از نظر اتماسیون صنعتی در حد متوسط ولی از نظر کاربرد تنوع بالایی را پوشش می دهد.

دستگاه شیرینگ اتوماتیک

دستگاه شیرینگ اتوماتیک از دستگاه های بسته بندی نهایی است که بصورت فول اتوماتیک در خط تولید قرار می گیرند.

 بیشترین میزان اتوماسیون صنعتی در آن بکار گرفته شده و به نیروی انسانی وابسته نیست.

دستگاه شیرینگ اتوماتیک با توجه به سرعت و حجم بسته بندی هر بسته در دقیقه و یا ساعت اندازه گیری می شود. دستگاه تمام اتوماتیک بیشتر مناسب کارخانجات بزرگ و شرکت هایی است که خطوط تولید پیوسه دارند .

دستگاه شیرینگ پک اتوماتیک مناسب تولیدات با ابعاد و اندازه یکسان می باشند و در صورتی که یک یا دو محصول با سرعت بالا بخواهد بسته بندی شود مناسب است و در صورتی که تنوع محصولات بالا است میبایست از مدل های دیگر استفاده شود. 

تجهیزات به کار رفته در این ماشین آلات شیرینگ اتوماتیک از نوع سرعت بالا و توان کاری بالا می باشد . این مدل دستگاه شیرینگ پک تمام اتوماتیک دارای PLC و HMI و درایو های خاص میباشد و از Safty Clutch و حفاظت های خاص در قسمت های مختلف دستگاه استفاده گردیده این مدل دستگاه ها تمامی استاندارد های CE اروپا را دارا میباشد.

دستگاه شیرینگ پک برقی

دستگاه شرینگ چک برقی به وسیله برق و المنت به دمای بالا برای شیرینگ میرسد. در تابلو برق همه دستگاه های شیرینگ پک برقی از ssr استفاده می شود، که این عمل سبب مصرف کمتر برق، طول عمر بالای المنت و کیفیت بالای شیرینگ شده است. 

این دستگاه دارای اینورتر برای تنظیم سرعت و رول باز کن در نوع اتوماتیک است. 

در این نوع دستگاه برای شیرینگ فقط بسته روی کانوایر قرار می گیرد و در انتهای مرحله شیرینگ، دستگاه محصول شیرینگ شده را آماده می کند، همچنین اپراتور دخالتی در زمان بسته بندی ندارد.

 از این نوع دستگاه اتومات برای تولیدات با تعداد بالا استفاده می شود.

دستگاه شیرینگ پک دوگانه سوز

این دستگاه به دو حالت گاز و مشعل، برق و المنت به دمای بالای خود برای شیرینگ میرسد. و دارای یک کوره مجزا برای مشعل است که ساختار این کوره از ورق با ضخامت های بالا است. 

در تابلو برق دستگاه شیرینگ پک دوگانه سوز از ssr استفاده شده است. این دستگاه دارای اینورتر برای تنظیم سرعت و رول باز کن در نوع اتوماتیک است.

رنگ دستگاه رنگ کوره ای استاتیک می باشد همچنین عایق کوره بسیار عالی است.

 در این نوع دستگاه برای شیرینگ، فقط بسته روی کانوایر قرار می گیرد و در انتها دستگاه شیرینگ محصول شیرینگ شده را آماده می کند، همچنین اپراتور دخالت زیادی در زمان بسته بندی ندارد.

 از این نوع دستگاه اتوماتیک برای تولیدات با تعداد بالا استفاده می شود. خصوصیات شیرینگ پک دوگانه سوز این است که زمانی که برق برود می توانید از حالت گازی این دستگاه استفاده کنید و یا از دوحالت دستگاه برای مصرف کمتر برق استفاده کنید.

دستگاه شیرینگ پک گاز سوز

این دستگاه به وسیله گاز و مشعل به دمای بالای جهت شیرینگ میرسد. همانند دستگاه شیرینگ پک دوگانه سوز دارای یک کوره مجزا برای مشعل است که ساختار این کوره از ورق با ضخامت های بالا است.

 این دستگاه دارای اینورتر برای تنظیم سرعت و رول باز کن در نوع اتوماتیک است. رنگ دستگاه رنگ کوره ای استاتیک می باشد همپنین عایق کوره بسیار عالی است.

 در این نوع دستگاه برای شیرینگ فقط بسته روی کانوایر قرار می گیرد و در انتها دستگاه محصول شیرینگ شده را آماده می کند، همچنین اپراتور دخالت زیادی در زمان بسته بندی ندارد. از این نوع دستگاه اتوماتیک برای تولیدات با تعداد بالا و مکان هایی که برق ضعیفی دارند استفاده می شود.

سشوار صنعتی

از سشوارهای صنعتی برای شیرینگ کردن محصولاتی استفاده می کنند که عمدتا حجم بزرگی دارند و تعداد تولید زیادی ندارند. بعد از قرار دادن پلاستیک شیرینگ بر روی محصول با استفاده از سشوار آن را حرارت می دهند تا محصول مورد نظر شیرینگ شود.

 

دستگاه شیرینگ فریم 

دستگاه شیرینگ فریم، ترموپلاستیک را به دور محصول مورد نظر می پیچند. این نوع از دستگاه ها معمولا برای محصولاتی استفاده می شود که بلند و بزرگ هستند، مانند درب ساختمانی ، رادیاتور، پنجره های دوجداره و محصولاتی که چند عدد از محصول در یک پک بسته بندی شوند.

 

تانک آب داغ یا Deep tank

پس از قرار دادن محصول در ترموپلاستیک آن را در آب داغ فرو می کنند .  تانک آب داغ برای محصولاتی مانند پنیر طراحی شده است که محدودیت بالا رفتن حرارت، حساسیت بسیاری دارد.

لیبل شیرینگ

از این دستگاه برای لیبل کردن انواع بطری ها استفاده می کنند. جنس لیبل این نوع دستگاه pvc می باشد که می توان روی این لیبل ها طرح دلخواه را چاپ کنند. در دستگاه لیبل شیرینگ نیمه اتومات باید لیبل ها برش خورده آماده باشد که توسط اپراتور روی بطری قرار داده شود. این دستگاه دارای یک نوار نقاله 2.5متری می باشد که سرعت آن توسط اینورتر قابل تنظیم است. رنگ دستگاه رنگ کوره ای استاتیک می باشد.

مزیت استفاده از دستگاه شیرینگ 

به این دلیل که بسیاری از بسته بندی محصولات از جنس چوب ، مقوا ، کاغذ می باشد ، اگر چه با پایین بودن وزن چنین بسته بندی هایی هزینه جابجایی را کاهش می دهد اما هنگام انبار داری با مشکلاتی روبرو هستیم که براحتی می توان نم کشیدن و باد شدن بسته بندی یا محصول را نام برد که هنگام جابجایی محصول دچار اسیب نیز می شود، و برای اطمینان و حفظ سلامت بسته بندی می توان با استفاده از این دستگاه محصول خود را از فیلم pvc نیز پوشاند و از آسیب های جدی نیز جلوگیری کرد.

قیمت دستگاه‌ شیرینگ با توجه به ظرفیت و حجم تولید و تکنولوژی استفاده شده متغیر است و انواع مختلفی دارد.

برخی از محصولات
باز کردن چت
سلام 👋
چطور میتونم کمکتون کنم ؟