پک ایران

Pack Iran

طراحی بسته بندی در بازاریابی و تاثیر آن در جذب مشتری

بسته بندی و بازاریابی

طراحی بسته بندی در بازاریابی و تاثیر آن در جذب مشتری

طبق تحقیقات محققان دانشگاه کرنل که در زمینه روانشناسی بسته بندی محصولات و تاثیر آن بر مشتری صورت گرفت، نتیجه گیری شد که بسته بندی یک کالا می تواند به مقدار بسیار زیادی بر روی حس چشایی خریداران، جذب آن ها و در نهایت انتخاب و خرید محصول تاثیر بگذارد. در حقیقت یک بسته بندی خوب می تواند درصد فروش یک محصول را افزایش دهد چرا که مشتری طعمی که فکر می کند محصول دارد را حس می کند و راغب به خرید آن می شود.

تولید کنندگان جهت ایجاد ارزش برای برند خود به سادگی می توانند از خلاقیت های متعدد در بسته بندی محصولات استفاده کنند. این در حالی است که هزینه بسته بندی کاملا با صرفه بوده و در مقابل هزینه تولید محصول بسیار ناچیز خواهد بود. در حقیقت اگر در یک کلام بگوییم که بسته بندی، یکی از مهم ترین ابزار در ارائه هویت برند شماست، اهمیت آن برای شما آشکار خواهد شد.

بسیاری از تولید کنندگان با وجود آن که هزینه زیادی جهت تولید محصول خود می کنند اما نسبت به بسته بندی و دیزاین کالا توجهی ندارند و پر واضح است که فروش محصولات آن ها در مقابل محصولاتی با بسته بندی قوی، کم تر خواهد بود.

بسته بندی و بازاریابی

بسته بندی و ویژگی های آن

به فرآیند طراحی و تولید ظروف جهت نگهداری یک محصول، بسته بندی گفته می شود. در فرآیند طراحی و تولید بسته بندی ها می بایست به قدرت محافظت از کالا، راحتی در حمل و نگهداری و همچنین عدم گمراهی خریداران توجه کرد. یک بسته بندی مناسب باید بتواند محصول تولید شده را در برابرهر گونه ضربه، آلودگی و کثیفی، نشتی و … محافظت کرده و به تراکم و انسجام محصول کمک کند.

یک طراحی بسته بندی موفق چه ویژگی هایی دارد؟

 • افزایش سهم بازار نسبت به رقبا
 • افزایش فروش محصول
 • متمایز کننده محصولاتتان از رقبا
 • تاثیرگذاری و ماندگاری برند شما در ذهن مشتری
 • برقراری ارتباط با مشتری

 

انواع بسته بندی

 

بسته بندی مصرف کننده

بسته بندی مصرف کننده در بردارنده حجم مورد نیاز از محصول جهت مصرف نهایی است و به عنوان یک ابزار خرید لوازم خانه به شمار می آید. مشتریان با استفاده از این بسته بندی امکان انتخاب سایز محصول مورد نظر خود را خواهند داشت.

بسته بندی ترانزیت

بسته بندی ترانزیت یا بسته بندی فله ای به طور معمول برای بسته بندی بیرونی استفاده می شود و جهت مصرف صنعتی مشتری نیز کاربرد دارد.

بسته بندی صنعتی

از بسته بندی های صنعتی در برخی از مواقع به عنوان بسته بندی فله ای و یا بسته بندی جهت مصرف طولانی مدت یاد می شود. در حقیقت بسته بندی صنعتی به بسته های اولیه ای گفته می شود که دارای زیر مجموعه ای از انواع دیگر بسته بندی خواهد بود.

بسته بندی دو منظوره

بسته بندی دو منظوره یا دوگانه به بسته بندی هایی گفته می شود که پس از مصرف محتویات آن، قابلیت کارایی برای مشتری دارد. از بسته بندی های دو منظوره می توان به بسته بندی جواهرات، بشقاب های فریز، لیوان های نوشیدنی و … اشاره کرد.

بسته بندی و بازاریابی

یک طراحی بسته بندی مناسب و تاثیر گذار در بازاریابی چه ویژگی هایی دارد؟

 • طراحی زیبا و جذابیت ظاهری بسته بندی
 • بسته بندی متناسب با حجم محصول
 • راحتی استفاده از بسته بندی برای مصرف کننده
 • استفاده از ایده های جدید و خلاقانه
 • استفاده از مواد مصرفی قابل بازیافت در بسته بندی
 • فرم ظاهری و شکل بسته بندی محصول
 • محافظت از محصول
 • دستور العمل برای مصرف کننده
 • قابل اطمینان و شناسایی تفکیک محصول

 

طراحی زیبا و جذابیت ظاهری بسته بندی

همان طور که پیش از این گفتیم طراحی زیبا و منحصر به فرد یک محصول می تواند بر میزان فروش کالا تاثیر بگذارد. تولید کنندگان می بایست به سلایق مشتریان خود توجه کنند و هر چند وقت یکبار نیز به بازبینی طراحی کالای خود بپردازند. استفاده از خلاقیت در طراحی و ایجاد یک بسته بندی خاص می تواند افراد را به مشتریان دائمی شما تبدیل کند.

بسته بندی متناسب با حجم محصول

بسته بندی ها در سایزهای مختلفی ارائه می شوند و هر تولید کننده باید به حجم محصول خود و تناسب آن با بسته بندی توجه کند. بسته بندی باید یک اندازه معقول و متوسط داشته باشد که بتواند در محل مناسب نگه داری شود.

بسته بندی و بازاریابی

راحتی استفاده از بسته بندی برای مصرف کننده

مصرف کنندگان باید بتوانند به راحتی بسته بندی کالا را باز کرده و از محصول استفاده نمایند. این موضوع علاوه بر راحتی مشتریان، در عملکرد بازاریابی، نگهداری درست و حمل و نقل آسان کمک خواهد کرد. یک بسته بندی خوب نباید وزن زیاد و سایز بزرگی داشته باشد.

استفاده از ایده های جدید و خلاقانه

هر چقدر از ایده های خلاقانه تر و جدید تری در طراحی بسته بندی استفاده شود، مشتریان بیشتری جذب محصول مورد نظر خواهند شد. در بازار امروزه تولید کنندگانی موفق هستند که خود را با شرایط و سلایق جامعه وفق می دهند و مرتبا به آپدیت کردن محصول خود می پردازند.

محافظت از محصول

بسته بندی مناسب باید بتواند از محصول در برابر گرما، نور، رطوبت، تبخیر، و گرد و خاک و … محافظت کرده و محصول را به درستی به دست مشتری برساند. همچنین بسته بندی باید از محصول در برابر خرابی، نشتی و فاسد شدن جلوگیری کند.

بسته بندی و بازاریابی

دستور العمل برای مصرف کننده

بر روی هر بسته بندی می بایست دستور العمل آسان و قابل فهم برای مشتریان وجود داشته باشد تا بدین ترتیب مصرف کنندگان بتوانند از نحوه مصرف محصول و مواد موجود در آن آگاه شده و همچنین از کیفیت محصول اطمینان حاصل کنند.

قابل اطمینان و شناسایی تفکیک محصول

یک بسته بندی باید قابل اعتماد باشد تا بتواند نظرات مثبت مصرف کنندگان را به خود جذب کند. هر چقدر اطمینان مشتری از محصول بالاتر باشد درصد موفقیت یک برند به مراتب بالاتر خواهد بود. علاوه بر این هر برند می بایست دارای بسته بندی مناسبی باشد که تشخیص آن از سایر محصولات به آسانی صورت بگیرد. بسته بندی باید منحصرا مرتبط با برند تولید کننده بوده و از سایر بسته بندی ها متمایز باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باز کردن چت
سلام 👋
چطور میتونم کمکتون کنم ؟