پک ایران

Pack Iran

مراحل بسته بندی مواد غذایی

مراحل بسته بندی مواد غذایی

مراحل بسته بندی مواد غذایی

محصولات غذایی دارای انواع و اشکال گوناگونی هستند و از همین رو هر کدام از آن ها با توجه به اندازه، ویژگی و اشکال خود دارای روش های بسته بندی متفاوتی می باشند. برای مثال بسته بندی مواد غذایی مایع همچون شیر با بسته بندی محصولات غذایی جامد مثل گوشت تفاوت دارد. برخی از مواد غذایی نیز مانند ادویه جات به شکل پودری بوده و می بایست بسته بندی خاص خود را داشته باشند.

بنابر این روش های بسته بندی متعددی وجود دارد و هر روش نیز دارای مراحل بسته بندی مخصوص به خود است. با این وجود می توان چهار مرحله کلی و استاندارد را جهت بسته بندی مواد غذایی معرفی کرد که در آن ها از یک سری اصول و قانون خاص پیروی می شود. در ادامه با این مراحل آشنا خواهیم شد.

 

  1. شست و شو و آماده سازی

اولین مرحله جهت بسته بندی مواد غذایی مرتبط با شست و شو و آماده سازی بسته بندی محصولات می باشد. همان طور که می دانید کیفیت محصول از اهمیت بالایی برخوردار بوده و همیشه کیفیت است که حرف اول را تولید موفق می زند در این مرحله می بایست کیفیت محصول از لحاظ بهداشتی و استاندارد بودن تایید شود.

برخی از محصولات غذایی همچون پودر های ماشین لباس شویی نیازی به شست و شو نخواهند داشت اما برای مثال هنگام تولید آب معدنی، شستن بطری ها و تصفیه آب معدنی از اصلی ترین مراحل کار است. حتی در محصولی چون عسل نیز می بایست این رویه اعمال شود. به طور کلی مواد غذایی دارای مراحل آماده سازی و شست و شوی مخصوص به خود می باشند و از روش های متفاوتی نیز برای این کار استفاده می شود.

مراحل بسته بندی مواد غذایی

  1. انتخاب قالب و پوشش اولیه

پس از آن که از سطح کیفی محصول اطمینان حاصل شد می بایست برای محصول آماده شده قالب و پوشش اولیه ای را انتخاب کرد. با استفاده از دستگاه ترموفرمینگ امکان قالب گیری مواد پلاستیکی و پلی پروپیلن با اشکال گوناگون وجود دارد. در نتیجه می توان اشکال مختلفی را بنابه سلیقه و دلخواه طراحی و ایجاد کرد. دستگاه‌های قالب گیری و دستگاه‌های بسته بندی از جمله دستگاه های کارآمد در این زمینه هستند که همچون دستگاه ترموفرمینگ عمل می کنند.

عوامل گوناگونی بر انتخاب قالب و پوشش اولیه مواد غذایی تاثیر می گذارد. از جمله مهم ترین این عوامل می توان به ویژگی های محصول و همچنین و مشخصات اصلی آن اشاره کرد. هر محصولی نیازمند قالب استاندارد و مخصوص به خود است و نمی توان از قالب ها و پوشش هایی یکسان برای تمام آن ها استفاده کرد. پوشش های اولیه نیز می توانند دارای انواع گوناگونی مثل یک لایه پلاستیکی شفاف، یک فویل آلومینیومی و … باشند.

البته این مرحله برای برخی از تولید کنندگان حذف می شود چرا که آن ها این مرحله را به شرکت های دیگر واگذار می کنند. از جمله مزیت حذف این مرحله می توان به افزایش سرعت عمل تولید اشاره کرد.

 

  1. استفاده از دستگاه برچسب زن

پس از انتخاب یک قالب و پوشش اولیه مناسب برای مواد غذایی، می بایست از دستگاه برچسب زن بر روی محصول استفاده کرد. برخی از دستگاه‌ ها مانند دستگاه بسته بندی بلیستر قابلیت برچسب زدن و بروشور گذاری را در اختیار کارفرما قرار می دهد. برخی از دستگاه ها نیز از قبل دارای برچسب های آماده سازی هستند. این موضوع برای تولید کنندگان مواد غذایی که روش مصرف و تاریخ انقضای محصول برای آن ها اهمیت دارد، بسیار موثر است.

ناگفته نماند امکان صورت گرفتن این وظیفه به جای کمک گیری از دستگاه های برچسب زن، با یک نیروی انسانی نیز وجود دارد و تولید کنندگان کوچک ترجیح می دهند از یک اپراتور یا نیروی انسانی در کارگاه های کوچک خود بهره بگیرند. اما مشخصا از آن جایی که سرعت بسته بندی برای شرکت های بزرگ اهمیت زیادی دارد، قسمتی از سرمایه این کارگاه های بسته بندی متعلق به دستگاه های برچسب زن خواهد بود.

مراحل بسته بندی مواد غذایی

  1. بسته بندی و کارتنینگ

بسته بندی محصولات آخرین مرحله در بسته بندی مواد غذایی است که به صورت دسته های چند تایی و فرآیند کارتنینگ انجام می گیرد. در این مرحله چند نمونه از محصولات به شکل یک دسته چند تایی در کنار آن ها قرار گرفته و با کمک پوشش‌های مختلف مانند کارتون بسته بندی می‌شود.

جهت بسته بندی محصولات مواد غذایی می توان از دستگاه های متفاوتی چون دستگاه بسته بندی شرینگ وکیوم و دستگاه کارتنینگ استفاده کرد. تفاوت این دو دستگاه در نحوه قرار گیری محصولات است. به طوری که در دستگاه شرینگ وکیوم جهت قرار دادن چند بطری مانند بطری آب معدنی، از یک لایه پلاستیکی بر روی آن ها استفاده می شود اما دستگاه کارتنینگ می‌ تواند آن ها را در یک کارتن بزرگ بسته بندی کرده و بر روی آنها یک برچسب قرار دهد.

همان طور که گفتیم با توجه به نوع مواد غذایی و شرایط فیزیکی آن ها، دستگاه های بسته بندی، روش ها و مراحل گوناگونی وجود دارد. جهت کسب مشاوره و اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های موجود در سایت تماس گرفته و از راهنمایی های کارشناسان پک ایران استفاده نمایید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باز کردن چت
سلام 👋
چطور میتونم کمکتون کنم ؟