پک ایران

Pack Iran

چه مدت طول می کشد تا میوه ها در خشک کن های مختلف، خشک شوند؟

دستگاه خشک کن میوه

مدت زمان خشک کردن میوه در خشک کن های مختلف

هر یک از میوه ها با توجه به ویژگی های خود دارای میزان رطوبت مخصوص به خود بوده و با یک دیگر متفاوت اند. از همین رو میزان خشک کردن هر میوه با میوه دیگر متفاوت خواهد بود.

به این معنی که حتی اگر برای خشک کردن میوه ها از یک دستگاه خشک کن یکسان استفاده شود، باز هم مدت زمان خشک شدن میوه ها با یک دیگر تفاوت دارد‌.

چنانچه از دو یا چندین دستگاه خشک کن مختلف برای خشک کردن میوه ها استفاده کنیم شاهد نتیجه های متفاوتی خواهیم بود که البته این نتایج با توجه به نوع میوه نیز دستخوش تغییر می باشد.

برای آن که بتوان بهترین فرمول و مدت زمان مخصوص خشک کردن هر میوه را بدست آورد، می توان از شرکت سازنده دستگاه های خشک کن میوه استعلام گرفت. چرا که هیچ کس نمی تواند به خوبی سازندگان و مسئولان فنی دستگاه های خشک کن میوه، اطلاعات مورد نیاز شما را در اختیارتان قرار دهند.

دستگاه خشک کن میوه

همان طور که گفتیم میوه ها دارای انواع مختلفی بوده و مدت زمان خشک کردن هر یک آن ها با استفاده از دستگاه های خشک کن، با دیگری متفاوت است. این تفاوت را می توان بسته به دو عامل زیر دانست:

۱) متفاوت بودن درصد رطوبت میوه و سلیقه اپراتور جهت رسیدن رطوبت میوه به میزان مشخص

( این موضوع بستگی به سفارش خریدار نیز خواهد داشت )

۲) ساختار دستگاه : ساختار دستگاه می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی میزان تفاوت خشک کردن میوه ها بگذارد. که از جمله عوامل موثر در آن می توان به جنس بدنه دستگاه، دمای تعیین شده آن و همچنین نوع و تعداد فن ها اشاره کرد.

 

چه عواملی بر روی مدت زمان خشک کردن میوه ها تاثیر گذار هستند؟

یکی از مهم ترین عوامل تفاوت میزان زمان خشک کردن انواع میوه‌ ها را می توان میزان رطوبت خود میوه ها دانست. چرا که مقداری که هر میوه در زمان آب دهی و هنگام پرورش نیاز دارد متفاوت می باشد.

بن طور کلی تمامی میوه ها  نیاز به آبیاری به صورت مداوم و منظم را دارند. شدت این نیاز با توجه به نوع میوه می تواند بیشتر یا کمتر باشد. برای مثال میزان نیاز آبیاری مرکبات و صیفی جات نسبت به سایر میوه ها بسیار بیشتر می باشد. میوه های گرمسیری نیز در مقابل به آبیاری کمتری احتیاج داشته و از آن جایی که رطوبت کمتری دارند، زمان کوتاه تری نیز برای خشک شدن نیاز خواهند داشت.

دستگاه خشک کن میوه

از دیگر عوامل مهم در اثر گذاری مدت زمان خشک کردن میوه ها می توان به ساختار دستگاه های خشک کن میوه اشاره کرد. دستگاه های خشک کن میوه از نظر میزان ظرفیت، صنعتی و نیمه صنعتی بودن با یک دیگر متفاوت اند. اغلب دستگاه های خشک کن به دو شکل طراحی و ساخته می شوند:

۱) دستگاه خشک کن کابینی

۲) دستگاه خشک کن تونلی ( کانتینیوس )

از دستگاه های خشک کن خانگی نیز می توان جهت مصارف شخصی و راه اندازی کسب و کاری کوچک و خانوادگی استفاده کرد. این نوع دستگاه ها به فضای کمی احتیاج دارند و امکان جا به جایی آن ها به آسانی وجود دارد.

دستگاه خشک کن میوه صنعتی دارای ابعاد بزرگ ترین می باشد و از آن جایی که ظرفیت بالایی دارد در کارخانجات و کسب و کار های بزرگ کاربرد دارد. طراحی این دستگاه در دو مدل کابینی و تونلی می باشد.

عملکرد دستگاه کابینی صنعتی

دستگاه خشک کن صنعتی کابینی دارای تعداد معینی سینی می باشد که میوه ها برای خشک شدن بر روی آن قرار می گیرند. پس از خشک شدن کلیت میوه ها، سینی ها تخلیه شده و مرحله بسته بندی محصولات آغاز می شود.

عملکرد دستگاه تونلی صنعتی

میوه ها در دستگاه خشک کن میوه تونلی بر روی نوار نقاله قرار می گیرند. نوار نقاله همواره در حرکت است و میوه ها بر روی آن خشک می شوند. ظرفیت و میزان سفارش خریدار می تواند بر روی سرعت و طول نوار نقاله تاثیر بگذارد. همچنین این دستگاه دارای وزن سبکی بوده و از آن جایی که ابعاد کوچکی دارد، فضای کمی را نیز اشغال می کند. پس از آن که کلیه محصولات خشک شدند، از طرف دیگر دستگاه خارج شده و عملیات بسته بندی آن ها آغاز می شود.

 

مناسب ترین میوه ها برای خشک کردن

مناسب ترین میوه ها برای خشک کردن

استفاده از میوه های درجه یک و با کیفیت می تواند محصول خروجی خوبی را به همراه داشته باشد. در صورتی که از میوه های بی کیفیت و پلاسیده استفاده شود، محصول نهایی کیفیت بسیار پایینی خواهد داشت و واضح است که فروش خوبی نیز در پی ندارد.

از آن جایی که طعم و خواص میوه های خشک با مرور زمان از بین نمی رود، فروش و محبوبیت این نوع محصولات روز به روز افزایش پیدا کرده است. همچنین افراد به آسانی می توانند به این گونه محصولات را با خود حمل کرده و به آن دسترسی داشته باشند.

برای آن که بتوان کلیه میوه ها را به طور یکدست خشک نمود، می بایست آن ها را به قطعات کوچک تر برش زد. همچنین در صورتی که تنوع محصول با کیفیت خوب بالا باشد، میزان فروش میوه های خشک نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

بسته بندی میوه های خشک نیز از جمله مهم ترین عوامل در میزان فروش این گونه محصولات می باشد. از دستگاه های سیل حرارتی جهت بسته بندی این محصولات در ظرف های یکبار مصرف استفاده می شود همچنین امکان استفاده از  دستگاه های بسته بندی سلفونی و دستگاه سیل وکیوم نیز برای بسته بندی میوه های خشک وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باز کردن چت
سلام 👋
چطور میتونم کمکتون کنم ؟